SPYKER C8 Double 12 S 4.2 V8
2002–
4
s
0–100 km/h
199
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 4172cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Torque | 480Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4s |
| Top Speed | 320km/h |
| Top Speed | 199mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4585mm |
| Width | 1920mm |
| Height | 1255mm |
| Wheelbase | 2675mm |
| Kerb Weight | 1350kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/40Z R18 (Front) - 335/35Z R18 (Rear) |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |