SPYKER C8 Laviolette 4.2 V8
2001–
4.5
s
0–100 km/h
187
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 4172cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Torque | 480Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4.5s |
| Top Speed | 301km/h |
| Top Speed | 187mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4186mm |
| Width | 1880mm |
| Height | 1245mm |
| Wheelbase | 2576mm |
| Kerb Weight | 1275kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/40Z R18 Front / 225/35Z R18 Rear |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |