SPYKER C8 Preliator 4.2L V8 6MT RWD (525 HP)
2016–
518
bhp
Power
3.7
s
0–100 km/h
200
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 4172cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 518bhp |
| Power | 386.1kW |
| Torque | 600Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 3.7s |
| Top Speed | 322km/h |
| Top Speed | 200mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4628mm |
| Width | 1953mm |
| Height | 1201mm |
| Wheelbase | 2725mm |
| Kerb Weight | 1390kg |
| Boot Capacity | 119L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235 / 35 Zr19 || 295 / 30 Zr19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs 350Mm |
| Rear Brakes | Ventilated Discs 332Mm |