SPYKER C8 Spyder 4.2L V8 T 6MT (525 HP)
2000–
516
bhp
Power
4
s
0–100 km/h
200
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 4172cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 516bhp |
| Power | 385kW |
| Torque | 560Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4s |
| Top Speed | 322km/h |
| Top Speed | 200mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4186mm |
| Width | 1880mm |
| Height | 1080mm |
| Wheelbase | 2576mm |
| Kerb Weight | 1292kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/35 R19 (Front) - 265/30 R19 (Rear) |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |