SSANGYONG Actyon 2.0L 5MT RWD (141 HP)
2006–2011
139
bhp
Power
14.1
s
0–100 km/h
27.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 139bhp |
| Power | 104kW |
| Torque | 310Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 14.1s |
| Top Speed | 163km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27.7mpg |
| Combined | 8.5L/100km |
| Urban | 11.5L/100km |
| Extra-Urban | 7.5L/100km |
| Fuel Tank | 75L |
Dimensions & Weight
| Length | 4455mm |
| Width | 1880mm |
| Height | 1735mm |
| Wheelbase | 2741mm |
| Kerb Weight | 1748kg |
| Boot Capacity | 660L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/75 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |