SSANGYONG Chairman 2.3L 5AT (110 HP)
2004–2007
110
bhp
Power
20.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2295cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 110bhp |
| Power | 82kW |
| Torque | 220Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 20.6mpg |
| Combined | 11.4L/100km |
| Urban | 15.3L/100km |
| Extra-Urban | 9.1L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5136mm |
| Width | 1826mm |
| Height | 1466mm |
| Wheelbase | 2901mm |
| Kerb Weight | 1685kg |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |