SSANGYONG Chairman 2.8L 5AT (201 HP)
2004–2007
201
bhp
Power
18.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2799cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 201bhp |
| Power | 150kW |
| Torque | 268Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 18.8mpg |
| Combined | 12.5L/100km |
| Urban | 17.3L/100km |
| Extra-Urban | 9.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5136mm |
| Width | 1826mm |
| Height | 1466mm |
| Wheelbase | 2901mm |
| Kerb Weight | 1790kg |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |