SSANGYONG Chairman 3.2L 5AT (215 HP)
2004–2007
216
bhp
Power
18
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3199cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 216bhp |
| Power | 161kW |
| Torque | 309Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 18mpg |
| Combined | 13.1L/100km |
| Urban | 18.1L/100km |
| Extra-Urban | 10.3L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5136mm |
| Width | 1826mm |
| Height | 1466mm |
| Wheelbase | 2901mm |
| Kerb Weight | 1810kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215 /60 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |