SSANGYONG Chairman 3.2L 7AT RWD (225 HP)
2008–2017
221
bhp
Power
127
mph
Top Speed
19.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3199cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 221bhp |
| Power | 165kW |
| Torque | 296Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 204km/h |
| Top Speed | 127mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19.9mpg |
| Combined | 11.8L/100km |
| Urban | 14.3L/100km |
| Extra-Urban | 10.1L/100km |
| Fuel Tank | 82L |
Dimensions & Weight
| Length | 5136mm |
| Width | 1895mm |
| Height | 1506mm |
| Wheelbase | 2789mm |
| Kerb Weight | 1906kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/55 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |