SSANGYONG Chairman 5.0L V8 7AT RWD (306 HP)
2008–2017
302
bhp
Power
152
mph
Top Speed
17.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4966cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 302bhp |
| Power | 225kW |
| Torque | 441Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 245km/h |
| Top Speed | 152mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 17.7mpg |
| Combined | 13.3L/100km |
| Urban | 15.7L/100km |
| Extra-Urban | 10.4L/100km |
| Fuel Tank | 82L |
Dimensions & Weight
| Length | 5436mm |
| Width | 1895mm |
| Height | 1506mm |
| Wheelbase | 3269mm |
| Kerb Weight | 2022kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/45 R19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |