SSANGYONG Korando C 2.0d 2WD 6MT (149 HP)
2013–2017
146
bhp
Power
112
mph
Top Speed
40.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 146bhp |
| Power | 109kW |
| Torque | 361Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 40.6mpg |
| Combined | 5.8L/100km |
| Urban | 7.6L/100km |
| Extra-Urban | 4.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4409mm |
| Width | 1674mm |
| Height | 1829mm |
| Wheelbase | 2649mm |
| Kerb Weight | 1591kg |
| Boot Capacity | 487L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |