SSANGYONG Korando 1.6L DT 6MT FWD (136 HP)
2019–
134
bhp
Power
Engine
| Displacement | 1497cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 134bhp |
| Power | 100kW |
| Torque | 324Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 46L |
Dimensions & Weight
| Length | 4453mm |
| Width | 1869mm |
| Height | 1621mm |
| Wheelbase | 2675mm |
| Boot Capacity | 552L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |