SSANGYONG Korando 2.0d 2WD 6MT (175 HP)
2010–2013
173
bhp
Power
111
mph
Top Speed
39.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 173bhp |
| Power | 129kW |
| Torque | 361Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 179km/h |
| Top Speed | 111mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 39.2mpg |
| Combined | 6L/100km |
| Urban | 7.5L/100km |
| Extra-Urban | 5.1L/100km |
| Fuel Tank | 57L |
Dimensions & Weight
| Length | 4409mm |
| Width | 1674mm |
| Height | 1829mm |
| Wheelbase | 2649mm |
| Kerb Weight | 1591kg |
| Boot Capacity | 487L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/65R 16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |