SSANGYONG Korando 2.0L 6MT AWD (178 HP)
2017–2019
176
bhp
Power
9.9
s
0–100 km/h
115
mph
Top Speed
40.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2157cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 176bhp |
| Power | 130.9kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 9.9s |
| Top Speed | 185km/h |
| Top Speed | 115mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 40.6mpg |
| Combined | 5.8L/100km |
| Urban | 7.2L/100km |
| Extra-Urban | 5L/100km |
| Fuel Tank | 57L |
Dimensions & Weight
| Length | 4409mm |
| Width | 1829mm |
| Height | 1709mm |
| Wheelbase | 2649mm |
| Kerb Weight | 1828kg |
| Boot Capacity | 487L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/65 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |