SSANGYONG Korando 2.0L MPI 4WD 6AT (149 HP)
2010–2013
146
bhp
Power
103
mph
Top Speed
27.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 146bhp |
| Power | 109kW |
| Torque | 149Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Performance
| Top Speed | 166km/h |
| Top Speed | 103mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27.7mpg |
| Combined | 8.5L/100km |
| Urban | 10.9L/100km |
| Extra-Urban | 7.2L/100km |
| Fuel Tank | 57L |
Dimensions & Weight
| Length | 4409mm |
| Width | 1674mm |
| Height | 1829mm |
| Wheelbase | 2649mm |
| Kerb Weight | 1625kg |
| Boot Capacity | 487L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/65R 16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |