SSANGYONG Kyron 2.0L Xdi 5MT (141 HP)
2004–2014
139
bhp
Power
16.2
s
0–100 km/h
104
mph
Top Speed
30.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 139bhp |
| Power | 104kW |
| Torque | 310Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 16.2s |
| Top Speed | 167km/h |
| Top Speed | 104mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.5mpg |
| Combined | 7.7L/100km |
| Urban | 9.9L/100km |
| Extra-Urban | 6.3L/100km |
| Fuel Tank | 75L |
Dimensions & Weight
| Length | 4661mm |
| Width | 1880mm |
| Height | 1740mm |
| Wheelbase | 2741mm |
| Kerb Weight | 1821kg |
| Boot Capacity | 626L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/75R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |