SSANGYONG Musso Sports 2.9 TD
1998–2005
118
bhp
Power
26.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2874cc |
| Cylinders | 5 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 118bhp |
| Power | 88kW |
| Torque | 256Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26.7mpg |
| Combined | 8.8L/100km |
| Urban | 11.6L/100km |
| Extra-Urban | 7.2L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4935mm |
| Width | 1864mm |
| Height | 1760mm |
| Wheelbase | 2756mm |
| Kerb Weight | 1876kg |
| Boot Capacity | 1133L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/75R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |