SSANGYONG Musso 2.2L e-XGDi 6AT AWD (181 HP)
2018–
178
bhp
Power
115
mph
Top Speed
2.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2157cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 178bhp |
| Power | 133.1kW |
| Torque | 542Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Performance
| Top Speed | 185km/h |
| Top Speed | 115mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 2.7mpg |
| Combined | 87.1L/100km |
| Urban | 10.9L/100km |
| Extra-Urban | 7.2L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 5095mm |
| Width | 1951mm |
| Height | 1839mm |
| Wheelbase | 3099mm |
| Kerb Weight | 2155kg |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |