SSANGYONG Musso 2.3L TD 5MT AWD (101 HP)
1998–2005
99
bhp
Power
18.9
s
0–100 km/h
26.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2299cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 99bhp |
| Power | 74kW |
| Torque | 209Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 18.9s |
| Top Speed | 146km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26.1mpg |
| Combined | 9L/100km |
| Urban | 11.3L/100km |
| Extra-Urban | 7.7L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4656mm |
| Width | 1864mm |
| Height | 1735mm |
| Wheelbase | 2629mm |
| Kerb Weight | 1835kg |
| Boot Capacity | 1133L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/75R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |