SSANGYONG Musso 3.2L V6 4AT AWD (219 HP)
1998–2005
216
bhp
Power
9.8
s
0–100 km/h
106
mph
Top Speed
16.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3199cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 216bhp |
| Power | 161kW |
| Torque | 301Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
Performance
| 0–100 km/h | 9.8s |
| Top Speed | 171km/h |
| Top Speed | 106mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 16.8mpg |
| Combined | 14L/100km |
| Urban | 16.9L/100km |
| Extra-Urban | 12.4L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4656mm |
| Width | 1864mm |
| Height | 1735mm |
| Wheelbase | 2629mm |
| Kerb Weight | 1930kg |
| Boot Capacity | 1133L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/70R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |