SSANGYONG Rodius 2.7L Xdi 5MT (165 HP)
2004–2013
162
bhp
Power
13.5
s
0–100 km/h
105
mph
Top Speed
27.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2696cc |
| Cylinders | 5 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 162bhp |
| Power | 121kW |
| Torque | 342Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.5s |
| Top Speed | 169km/h |
| Top Speed | 105mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27.4mpg |
| Combined | 8.6L/100km |
| Urban | 11L/100km |
| Extra-Urban | 7.2L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5126mm |
| Width | 1915mm |
| Height | 1821mm |
| Wheelbase | 3000mm |
| Kerb Weight | 2007kg |
| Boot Capacity | 875L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/65R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |