SSANGYONG Tivoli 1.2L GDI-T 6MT (128 HP)
2019–
126
bhp
Power
112
mph
Top Speed
47.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1197cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 126bhp |
| Power | 94.1kW |
| Torque | 230Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Performance
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 47.9mpg |
| Combined | 4.9L/100km |
| Urban | 5.8L/100km |
| Extra-Urban | 4.4L/100km |
| Fuel Tank | 46L |
Dimensions & Weight
| Length | 4224mm |
| Width | 1811mm |
| Height | 1613mm |
| Wheelbase | 2601mm |
| Kerb Weight | 1369kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/65 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |