SSANGYONG Tivoli 1.5L GDi-T 6AT (163 HP)
2019–
161
bhp
Power
112
mph
Top Speed
40.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1497cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 161bhp |
| Power | 119.9kW |
| Torque | 280Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Performance
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 40.4mpg |
| Combined | 5.8L/100km |
| Urban | 7.1L/100km |
| Extra-Urban | 5.1L/100km |
| Fuel Tank | 46L |
Dimensions & Weight
| Length | 4224mm |
| Width | 1811mm |
| Height | 1621mm |
| Wheelbase | 2601mm |
| Kerb Weight | 1410kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/50 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |