SSANGYONG Tivoli 1.5L GDi-T 6MT (163 HP)
2019–
161
bhp
Power
112
mph
Top Speed
42.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1497cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 161bhp |
| Power | 119.9kW |
| Torque | 280Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Performance
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 42.8mpg |
| Combined | 5.5L/100km |
| Urban | 6.7L/100km |
| Extra-Urban | 4.8L/100km |
| Fuel Tank | 46L |
Dimensions & Weight
| Length | 4224mm |
| Width | 1811mm |
| Height | 1621mm |
| Wheelbase | 2601mm |
| Kerb Weight | 1375kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/65 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |