SSANGYONG Tivoli 1.6L 6AT (136 HP)
2019–
134
bhp
Power
107
mph
Top Speed
52.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1597cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 134bhp |
| Power | 100kW |
| Torque | 324Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Performance
| Top Speed | 172km/h |
| Top Speed | 107mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 52.3mpg |
| Combined | 4.5L/100km |
| Urban | 4.9L/100km |
| Extra-Urban | 4.3L/100km |
| Fuel Tank | 46L |
Dimensions & Weight
| Length | 4224mm |
| Width | 1811mm |
| Height | 1621mm |
| Wheelbase | 2601mm |
| Kerb Weight | 1500kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/50 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |