SSANGYONG Tivoli 1.6L 6AT AWD (128 HP)
2015–2019
126
bhp
Power
99
mph
Top Speed
30.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1597cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 126bhp |
| Power | 94.1kW |
| Torque | 160Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Performance
| Top Speed | 159km/h |
| Top Speed | 99mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.9mpg |
| Combined | 7.6L/100km |
| Urban | 10.2L/100km |
| Extra-Urban | 6.1L/100km |
| Fuel Tank | 46L |
Dimensions & Weight
| Length | 4196mm |
| Width | 1796mm |
| Height | 1590mm |
| Wheelbase | 2601mm |
| Kerb Weight | 1400kg |
| Boot Capacity | 326L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |