SSANGYONG Tivoli 1.6L 6MT AWD (115 HP)
2015–2019
113
bhp
Power
112
mph
Top Speed
50
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1597cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 113bhp |
| Power | 84.6kW |
| Torque | 300Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Performance
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 50mpg |
| Combined | 4.7L/100km |
| Urban | 5.5L/100km |
| Extra-Urban | 4.2L/100km |
| Fuel Tank | 46L |
Dimensions & Weight
| Length | 4196mm |
| Width | 1796mm |
| Height | 1590mm |
| Wheelbase | 2601mm |
| Kerb Weight | 1455kg |
| Boot Capacity | 326L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |