SUBARU 360 0.4 4MT (25 HP)
1958–1971
25
bhp
Power
59
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 356cc |
| Cylinders | 2 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 25bhp |
| Power | 18.4kW |
| Torque | 30Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 95km/h |
| Top Speed | 59mph |
Dimensions & Weight
| Length | 2997mm |
| Width | 1295mm |
| Height | 1537mm |
| Wheelbase | 1778mm |
| Kerb Weight | 549kg |