SUBARU Baja 2.5L 4AT AWD (165 HP)
2003–2006
162
bhp
Power
21
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2457cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 162bhp |
| Power | 121kW |
| Torque | 225Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21mpg |
| Urban | 11.2L/100km |
| Extra-Urban | 8.4L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4910mm |
| Width | 1781mm |
| Height | 1654mm |
| Wheelbase | 2649mm |
| Kerb Weight | 1608kg |
| Boot Capacity | 501L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/60 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |