SUBARU BRZ 2.0L 6AT RWD (200 HP)
2016–2021
197
bhp
Power
8.2
s
0–100 km/h
130
mph
Top Speed
27
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 197bhp |
| Power | 147.1kW |
| Torque | 205Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.2s |
| Top Speed | 209km/h |
| Top Speed | 130mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27mpg |
| Combined | 8.7L/100km |
| Urban | 9.8L/100km |
| Extra-Urban | 7.1L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4234mm |
| Width | 1775mm |
| Height | 1285mm |
| Wheelbase | 2570mm |
| Kerb Weight | 1286kg |
| Boot Capacity | 195L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/45 R17 87W |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |