SUBARU BRZ 2.4L 6MT RWD (231 HP)
2021–
228
bhp
Power
24
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2387cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 228bhp |
| Power | 170kW |
| Torque | 249Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24mpg |
| Combined | 9.8L/100km |
| Urban | 11.2L/100km |
| Extra-Urban | 8.1L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4265mm |
| Width | 1775mm |
| Height | 1311mm |
| Wheelbase | 2576mm |
| Kerb Weight | 1269kg |
| Boot Capacity | 195L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/45 R17 87W Premium |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |