SUBARU Crosstrek 2.0L 5MT AWD (148 HP)
2015–2017
148
bhp
Power
23.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1993cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 148bhp |
| Power | 110.4kW |
| Torque | 197Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23.1mpg |
| Urban | 10.2L/100km |
| Extra-Urban | 7.6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4450mm |
| Width | 1781mm |
| Height | 1615mm |
| Wheelbase | 2634mm |
| Boot Capacity | 631L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55R17 95H |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |