SUBARU Exiga 2.5i CVT (167 HP)
2008–
165
bhp
Power
10.9
s
0–100 km/h
119
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 2457cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 165bhp |
| Power | 123kW |
| Torque | 229Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
Performance
| 0–100 km/h | 10.9s |
| Top Speed | 192km/h |
| Top Speed | 119mph |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4740mm |
| Width | 1775mm |
| Height | 1661mm |
| Wheelbase | 2751mm |
| Boot Capacity | 459L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |