SUBARU Exiga 2.5i CVT (173 HP)
2008–
170
bhp
Power
10.1
s
0–100 km/h
36.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2457cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 170bhp |
| Power | 127kW |
| Torque | 235Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
Performance
| 0–100 km/h | 10.1s |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 36.2mpg |
| Combined | 6.5L/100km |
| Urban | 8L/100km |
| Extra-Urban | 10.7L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4740mm |
| Width | 1775mm |
| Height | 1661mm |
| Wheelbase | 2751mm |
| Boot Capacity | 490L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/50 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |