SUBARU Exiga 2.5L GT 5AT (265 HP)
2008–
261
bhp
Power
6.3
s
0–100 km/h
31.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2457cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 261bhp |
| Power | 195kW |
| Torque | 350Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 6.3s |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 31.4mpg |
| Combined | 7.5L/100km |
| Urban | 13.4L/100km |
| Extra-Urban | 9.7L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4740mm |
| Width | 1775mm |
| Height | 1661mm |
| Wheelbase | 2751mm |
| Kerb Weight | 1579kg |
| Boot Capacity | 490L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/45 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |