SUBARU Forester 2.0L 5MT AWD (125 HP)
2002–2005
123
bhp
Power
11.4
s
0–100 km/h
112
mph
Top Speed
27.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1994cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 123bhp |
| Power | 92kW |
| Torque | 186Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 11.4s |
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27.7mpg |
| Combined | 8.5L/100km |
| Urban | 11.5L/100km |
| Extra-Urban | 6.8L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4450mm |
| Width | 1735mm |
| Height | 1590mm |
| Wheelbase | 2525mm |
| Kerb Weight | 1335kg |
| Boot Capacity | 388L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/70R 15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |