SUBARU Forester 2.0L 5MT AWD (137 HP)
2002–2005
135
bhp
Power
Engine
| Displacement | 1994cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 135bhp |
| Power | 101kW |
| Torque | 186Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4450mm |
| Width | 1735mm |
| Height | 1590mm |
| Wheelbase | 2525mm |
| Kerb Weight | 1320kg |
| Boot Capacity | 388L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/70 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |