SUBARU Forester 2.0L 5MT AWD (240 HP)
2000–2002
2367
bhp
Power
8.2
s
0–100 km/h
123
mph
Top Speed
24.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1994cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 2367bhp |
| Power | 1765.2kW |
| Torque | 350Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 8.2s |
| Top Speed | 198km/h |
| Top Speed | 123mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24.5mpg |
| Combined | 9.6L/100km |
| Urban | 12.8L/100km |
| Extra-Urban | 8.6L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4450mm |
| Width | 1740mm |
| Height | 1600mm |
| Wheelbase | 2522mm |
| Kerb Weight | 1390kg |
| Boot Capacity | 405L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/60 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |