SUBARU Forester 2.0L 6MT AWD (147 HP)
2013–2018
145
bhp
Power
10.2
s
0–100 km/h
118
mph
Top Speed
41.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 145bhp |
| Power | 108kW |
| Torque | 350Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
Performance
| 0–100 km/h | 10.2s |
| Top Speed | 190km/h |
| Top Speed | 118mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 41.3mpg |
| Combined | 5.7L/100km |
| Urban | 7L/100km |
| Extra-Urban | 4.9L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4595mm |
| Width | 1796mm |
| Height | 1735mm |
| Wheelbase | 2639mm |
| Kerb Weight | 1540kg |
| Boot Capacity | 1563L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/60R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |