SUBARU Forester 2.0L 6MT AWD (150 HP)
2013–2018
148
bhp
Power
10.6
s
0–100 km/h
118
mph
Top Speed
34.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1995cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 148bhp |
| Power | 110kW |
| Torque | 198Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 10.6s |
| Top Speed | 190km/h |
| Top Speed | 118mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 34.1mpg |
| Combined | 6.9L/100km |
| Urban | 8.5L/100km |
| Extra-Urban | 6L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4595mm |
| Width | 1796mm |
| Height | 1735mm |
| Wheelbase | 2639mm |
| Kerb Weight | 1477kg |
| Boot Capacity | 1563L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/60R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |