SUBARU Forester 2.0L CVT AWD (240 HP)
2013–2018
237
bhp
Power
7.5
s
0–100 km/h
137
mph
Top Speed
27.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1995cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 237bhp |
| Power | 177kW |
| Torque | 350Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
Performance
| 0–100 km/h | 7.5s |
| Top Speed | 220km/h |
| Top Speed | 137mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27.7mpg |
| Combined | 8.5L/100km |
| Urban | 11.2L/100km |
| Extra-Urban | 7L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4595mm |
| Width | 1796mm |
| Height | 1735mm |
| Wheelbase | 2639mm |
| Kerb Weight | 1607kg |
| Boot Capacity | 1563L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/60R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |