SUBARU Forester 2.0L Turbo 5MT AWD (170 HP)
2000–2002
168
bhp
Power
8.4
s
0–100 km/h
123
mph
Top Speed
23.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1994cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 168bhp |
| Power | 125kW |
| Torque | 240Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 8.4s |
| Top Speed | 198km/h |
| Top Speed | 123mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23.7mpg |
| Combined | 9.9L/100km |
| Urban | 12.8L/100km |
| Extra-Urban | 8.2L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4450mm |
| Width | 1740mm |
| Height | 1600mm |
| Wheelbase | 2522mm |
| Kerb Weight | 1330kg |
| Boot Capacity | 405L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/60 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |