SUBARU Forester 2.0L X 5MT AWD (128 HP)
2005–2008
156
bhp
Power
9.7
s
0–100 km/h
117
mph
Top Speed
25.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1994cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 156bhp |
| Power | 116kW |
| Torque | 186Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 9.7s |
| Top Speed | 188km/h |
| Top Speed | 117mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25.3mpg |
| Combined | 9.3L/100km |
| Urban | 12.3L/100km |
| Extra-Urban | 7.5L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4486mm |
| Width | 1735mm |
| Height | 1590mm |
| Wheelbase | 2525mm |
| Kerb Weight | 1390kg |
| Boot Capacity | 388L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/60 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |