SUBARU Forester 2.0T 5MT AWD (177 HP)
2002–2005
174
bhp
Power
8.3
s
0–100 km/h
126
mph
Top Speed
24.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1994cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 174bhp |
| Power | 130kW |
| Torque | 245Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 8.3s |
| Top Speed | 203km/h |
| Top Speed | 126mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24.2mpg |
| Combined | 9.7L/100km |
| Urban | 13.1L/100km |
| Extra-Urban | 7.7L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4450mm |
| Width | 1735mm |
| Height | 1585mm |
| Wheelbase | 2525mm |
| Kerb Weight | 1440kg |
| Boot Capacity | 385L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/60 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |