SUBARU Forester 2.0T 5MT AWD (220 HP)
2002–2005
217
bhp
Power
6
s
0–100 km/h
Engine
| Displacement | 1994cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 217bhp |
| Power | 162kW |
| Torque | 309Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 6s |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4450mm |
| Width | 1735mm |
| Height | 1585mm |
| Wheelbase | 2525mm |
| Kerb Weight | 1410kg |
| Boot Capacity | 385L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/60 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |