SUBARU Forester 2.5L 4AT AWD (171 HP)
2008–2013
169
bhp
Power
10.2
s
0–100 km/h
115
mph
Top Speed
25.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2498cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 169bhp |
| Power | 126kW |
| Torque | 235Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
Performance
| 0–100 km/h | 10.2s |
| Top Speed | 185km/h |
| Top Speed | 115mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25.3mpg |
| Combined | 9.3L/100km |
| Urban | 12.5L/100km |
| Extra-Urban | 7.5L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4486mm |
| Width | 1735mm |
| Height | 1590mm |
| Wheelbase | 2525mm |
| Kerb Weight | 1490kg |
| Boot Capacity | 450L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/65 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |