SUBARU Forester 2.5L 4AT AWD (230 HP)
2008–2013
227
bhp
Power
7.9
s
0–100 km/h
129
mph
Top Speed
22.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2457cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 227bhp |
| Power | 169kW |
| Torque | 320Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
Performance
| 0–100 km/h | 7.9s |
| Top Speed | 208km/h |
| Top Speed | 129mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22.4mpg |
| Combined | 10.5L/100km |
| Urban | 14.5L/100km |
| Extra-Urban | 8.2L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4486mm |
| Width | 1735mm |
| Height | 1590mm |
| Wheelbase | 2525mm |
| Kerb Weight | 1560kg |
| Boot Capacity | 450L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |