SUBARU Forester 2.5L STi 6MT AWD (256 HP)
2002–2005
261
bhp
Power
5.9
s
0–100 km/h
140
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 2457cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 261bhp |
| Power | 195kW |
| Torque | 378Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 5.9s |
| Top Speed | 225km/h |
| Top Speed | 140mph |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4445mm |
| Width | 1735mm |
| Height | 1549mm |
| Wheelbase | 2525mm |
| Kerb Weight | 1490kg |
| Boot Capacity | 382L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/60 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |