SUBARU Forester 2.5L XT 5MT AWD (210 HP)
2002–2005
208
bhp
Power
6.3
s
0–100 km/h
140
mph
Top Speed
21.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2457cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 208bhp |
| Power | 155kW |
| Torque | 320Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 6.3s |
| Top Speed | 225km/h |
| Top Speed | 140mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21.4mpg |
| Combined | 11L/100km |
| Urban | 15L/100km |
| Extra-Urban | 8.6L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4450mm |
| Width | 1735mm |
| Height | 1585mm |
| Wheelbase | 2525mm |
| Kerb Weight | 1400kg |
| Boot Capacity | 382L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/60 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |