SUBARU Impreza 4 doors 1.6L CVT AWD (114 HP)
2012–2016
114
bhp
Power
12.6
s
0–100 km/h
112
mph
Top Speed
33.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1600cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 114bhp |
| Power | 85kW |
| Torque | 150Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
Performance
| 0–100 km/h | 12.6s |
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 33.6mpg |
| Combined | 7L/100km |
| Urban | 9.5L/100km |
| Extra-Urban | 5.5L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4580mm |
| Width | 1803mm |
| Height | 1463mm |
| Wheelbase | 2644mm |
| Kerb Weight | 1350kg |
| Boot Capacity | 340L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 R15 89H |
| Front Brakes | Ventilated Discs (277 X 24 Mm) |
| Rear Brakes | Solid Discs (274 X 10 Mm) |